poniedziałek, stycznia 25, 2021

R.#193. "Wyrzuć z głowy słonia" Kevin Simler, Robin Hanson

Tytuł: „Wyrzuć z głowy słonia” 
Autor: Kevin Simler, Robin Hanson 
Wydawnictwo: Bez Fikcji 
Data wydania: 22 kwietnia 2020 
Ilość stron: 487 stron 
Cena: 44,90 zł 
Ocena: ⭐⭐⭐✩✩✩✩✩✩✩




„To najbardziej niekonwencjonalny poradnik, jaki kiedykolwiek zdarzy wam się przeczytać. Równocześnie jednak najważniejszy ze wszystkich”. 

Andrew McAfee, przewodniczący grupy naukowców na Massachusetts Institute of Technology; współautor książki Machine, Platform, Crowd 

„Ta książka zmieni wasze postrzeganie świata”. 

Allan Dafoe, wykładowca nauk politycznych na Yale University 

Jak oszukujemy siebie, żeby oszukać innych? 

Jesteśmy ssakami, a ssaki są istotami społecznymi. Nasze mózgi zostały zaprogramowane w taki sposób, aby nie tylko polować i gromadzić pożywienie, lecz także dominować, również społecznie. Często odbywa się to za pomocą oszukiwania innych lub… siebie. Jednakże, choć jesteśmy skupionymi na sobie intrygantami, korzyść przynosi nam to, że udajemy, iż tak nie jest. Im mniej wiemy o naszych ukrytych motywach, tym lepiej, i dlatego nie lubimy rozmawiać czy nawet myśleć o tym, jak bardzo jesteśmy samolubni. To jest właśnie zjawisko „słonia w głowie”. A ponieważ jest ono dla nas nieprzyjemne, robimy z niego temat tabu, zamiast zastanowić się nad naszą naturą i zdać sobie sprawę z przyczyn naszego zachowania. 

Celem tej książki jest skonfrontowanie tych ukrytych motywów, namierzenie ciemnych, niezbadanych zakątków naszej psychiki i rzucenie na nie światła. Kiedy już to się stanie, będziemy mogli popracować nad lepszym zrozumieniem samych siebie: Dlaczego się śmiejemy? Dlaczego chwalimy się podróżami? Dlaczego wolimy mówić, niż słuchać? 
Opis pochodzi od wydawcy.





To mój pierwszy poradnik, od którego zaczęłam 2021 rok. Czy przeczytałam w nim coś ciekawego? Już wam piszę. 

Zacznijmy od początku. Autorzy twierdzą, że każdy z nas ma słonia w głowie, który przysłania niektóre rzeczy. To z tego powodu często jesteśmy egoistami i zależy nam na opinii innych. Autorzy tłumaczą też, dlaczego w niektórych sytuacjach postępujemy w ten, a nie inny sposób. 

Muszę stwierdzić, że niektóre przykłady były naprawdę bardzo interesujące. Było bardzo dużo porównań do zwierząt, co niekoniecznie mnie interesowało. 

Na pewno nie jest to lekka książka. Jak autorzy sami piszą jest to coś w formie pracy naukowej, więc znajdziemy tu dużo słownictwa akademickiego, naukowego, dużo badań i statystyk. 

Ważniejsze rzeczy były zaznaczone w ramkach. I tu trochę się denerwowałam. W tekście jest nawiązanie do ramki nr X ,a ta znajduje się dwie strony dalej 🤔. Kolejną rzeczą, która mnie drażniła jest to, że wyodrębniony tekst nie pojawiał się po zakończeniu akapitu bądź kropce kończącej zdanie, tylko w samym jego środku. 🤦‍♀️ Nie wiem, czyj to błąd: autorów czy wydawcy. Na pewno nie wygląda to estetycznie, a także nie czyta się tego dobrze. 

Kolejna rzecz, która rzuciła mi się w oczy to to, że niektóre przypisy były długie. Jeden był tak długi, że został zapisany na dwóch stronach. 

Moim zdaniem książka w pewnych momentach jest naprawdę interesująca. Jednak nie uważam, że jest to wiedza niezbędna do życia 🙈. Pomijam fakt, że tej książki nie czyta się szybko. Ja założyłam, że dziennie przeczytam dwa rozdziały, czyli około 50-60 stron i wierzcie mi, czasami było mi naprawdę ciężko dobrnąć do końca 🤦‍♀️. To typowo naukowa książka. Tak więc, jeśli interesują Was takie tematy, to jak najbardziej możecie spróbować. Jednak nie gwarantuję, że Wam się spodoba 🙈. 



Za egzemplarz dziękuję wydawnictwu: 




Buziaki MrsBookBook 😙

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © MrsBookBook , Blogger